Bizden Haberler

12
May

İşçi İstemese de İşveren Ücretsiz İzne Gönderebilir mi..?

Soru:.. Çalıştığımız yerde işveren bizleri  rızamız olmadan bu  korona  19 hastalığından dolayı ücretsiz izine çıkarttı..İhtiyacımızdan dolayı çalışmak zorundayız..acaba iş sözleşmemizi fesh edersek kıdem tazminatımızı alabilir miyiz..?

—   Koronavirüs  salgını  nedeniyle istihdamı korumak için 17 nisan 2020 tarihi itibariyle 7244 sayılı yasa gereği bu tarihten itibaren ÜÇ AY süre ile  işçi çıkartmalar YASAKLANDI..! bu üç süresinde işverenlere  çalışanlarının bir kısmını veya tamamını    ücretsiz izne  gönderme hakkı verildi bu nedenle işverenin eskisi gibi işçisinin RIZASINI alması gerekmiyor..Yani işçi istemesede işveren ÜCRETSİZ izne gönderebilir..!

12.05.2020                    Necati  BAĞIŞ

4
May

Sokağa Çıkma Yasağı Nedeniyle işe gelemiyenin iş akdi fes edilebilir mi..?

Soru:..Firmamızda 65 yaş üstü  çalışanımız var..şu an bunlara sokağa çıkma yasağı olduğu için işe gelemiyor bu kişinin  iş akdini geçerli nedenle fes edebilir miyiz..?

—   İş kanununun 24/3.maddesi.. işçiyi bir haftadan fazla süre ile çalışmaktan alıkoyan zorlayıcı bir sebebin ortaya çıkması durumunda haklı fesih nedeni olarak öngörülmüş ve işverene bu durumda olan işçinin iş  akdini fes etme hakkı vermiştir..sokağa çıkma yasağı nedeniyle işe gelemeyen  işçilerinizi 17 NİSAN 2020  tarihine kadar çıkartabilirdiniz..! Ancak bu tarihte yürürlüğe giren 7244 sayılı yasa ile ÜÇ AY işten çıkarmalar YASAKLANMIŞTIR..! Bunun için işçinizi  sokağa çıkma  yasağı nedeniyle bu üç içerisinde işten ÇIKARTAMAZSINIZ..! Ancak bu yasa işverene yine bu üç ay için ÜCRETSİZ izine gönderme hakkı tanıyor..!Yasak nedeniyle işe gelemeyen işçinizi ÜCRETSİZ izne gönderebilirsiniz..!!

04.05.2020                       Necati  BAĞIŞ

28
Nis

İşveren Tarafından Ücretsiz izne ayrılan kişi tazminat alabilir mi..?

Soru:..  İşveren şu virüs salgını nedeniyle beni isteğim dışında Nisan ayından itibaren ücretsiz izine  çıkarttı.Ben bu  nedenden dolayı iş akdimi fes edip tazminatlarımı alabilir miyim..?

——–  Bu hastalıktan dolayı 17 nisan 2020 tarihinde çıkartılan 7244 sayılı kanunun 9.cu maddesiyle iş kanununa eklenen geçici  10.cu madde hükmüyle 17 nisandan itibaren ÜÇ ay süre ile işverene  işten çıkartma YASAĞI  getirildi..! ancak bu üç aylık süre için işverene çalışanlarını tamamen veya kısmen ücretsiz İZNE  gönderme  hakkı verildi..! Ancak ücretsiz izne ayırmanın işçiye iş akdini haklı nedenle fesih hakkı   VERMEDİĞİ  de hüküm  altına alındı..!! Ücretsiz izne gönderilmeniz nedeniyle iş akdinizi fes ederek kıdem ve ihbar tazminatı TALEP EDEMEZSİNİZ..! Ancak ücretsiz izin süresince işsizlik sigortası fonundan aylık 1.177 TL. nakit ücret desteği alma hakkınız var…bunun içinde ilgili iş kura müracaat etmeniz gerekmektedir..!!

28.04.2020                 Necati  BAĞIŞ

20
Nis

Engelli Çocuğu Olan Kadın Erken Emekli Olur mu..?

Soru:.. Ocak 1978 doğumlu bir bayanım..ssk girişim nisan 2017 tarihidir..bugüne kadar sadece 35 gün prim  ödemem bulunuyor..Aralık 2019 da engelli çocuğum için rapor aldım bunun bana faydası olurmu..ne kadar prim ödeyerek ne zamanda emekli olabilirim..?

—  Siz öncelikle emekli olmak için normal şartlarda 7000 GÜN prim ve 58 YAŞ şartlarına tabisiniz..! engelli çocuğunuz başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede   AĞIR ENGELLİ  ise prim ödeme gün sayınızın   1/4 ‘ü prim gün sayınıza eklenecek..ayrıca emeklilik yaşınızdan da düşülecek.. buna göre 5565 gün daha prim ödeyerek priminizi 5600 güne tamamlamanız halinde  bu primini 1/4 ü olan 1400 gün priminize ekleneceğinden priminizi 7000 güne tamamlamış olursunuz..1400 gününde 58 yaştan indirilmesi sonucu  emekli olacağınız yaş da 54 yaş bir ay 10 güne düşeceğinden priminizi 5600 güne tamamlayacağınız tarihte bu yaşı da dolduracağınız dan emekli olabilirsiniz.. biraz karışık oldum ama umarım tam olarak anlayabileceğiniz gibi yazabilmişimdir..!!

20.04.2020                         Necati  BAĞIŞ

20
Nis

Çalışan Emekli Kısa çalışma Ödeneği Alabilir mi..?

Soru: Bir işyerinde  Emekli aylığımı kestirmeden  emekli destek primi ödeyerek  çalışmaktayım…Bende  kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilirmiyim..?

—-  Kısa çalışma ödeneği işsizlik sigortasına  prim ödeyene işsizlik sigortası fonundan belli şartlarda belli bir süreliğine verilir.! Destek primi ödeyerek çalışanlar işsizlik primi  ödemediği için kısa çalışma ödeneğinden de faydalanamazlar..!!

20.04.202                        Necati  BAĞIŞ

3
Nis

Kısa Çalışma Ödeneği Hk..

Kısa çalışmanın anlamı..geçici olarak en az üçte bir oranından azaltılmasını veya süreklilik koşulu aranmaksızın en az DÖRT hafta süreyle faaliyetin tamamen veya kısmen durdurulmuş olması anlamına geliyor..!İşverenler  kısa çalışma başvurusunu işkur sayfasına girerek  başvuru formunu doldurup ekindeki isim listesini ve çalışanların adı soyadı e postalarını tel.numaralarını adreslerini tam olarak doldurarak  ekine vergi levhası..imza sirküleri hatta odadan alınan faaliyet belgesinide koyarak   e posta ile ilgili İŞKUR birimine elektronik posta ile kuruma gidilmeden yapacaklardır..ekine koyacağı dilekçede de kısaca başvuru sebebini belirtecek..Kısa çalışmadan faydalanmak isteyen tüm işyerleri için iş müfettişleri tarafından uygunluk incelemesi yapılacak..tüm incelemeler işyerine gidilmeksizin grup başkanlıklarında sadece ilgili başvuru evrakı ve ekleri incelenerek gerçekleştirilecektir..! Bu kısa çalışma ile ilgili işçinin onayının alınmasına gerek yoktur..!kısa çalışma ile ortaya çıkacak eksik gün nedeni 18- KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ   olarak kuruma bildirilir..Kısa çalışmadan faydalanması gereken işçilerin en 450 GÜN  prim ödemesinin olması ve en az son 60 GÜN dede çalışıyor olması gerekmektedir..Kısa çalışmaya başvurulduktan sonra sonra yararlanılmayacak sa iptal dilekçesi verilerek vaz geçilebilecektir..!! Kısa çalışma ödeneği her ayın sonunda aylık prim ve  hizmet  belgesi işveren tarafından bağlı bulunduğu sgk. bildirildikten sonra kısa çalışma yapılan günlere göre hesaplanarak  PTT aracılığı ile çalışanlara ödenecektir..!bu paradan nafaka harici hiç bir haciz işlemi yapılamayacaktır..!Kısa çalışma ödeneği uygulanan dönemlerde işkanunu 25/2 ahlak ve iyiniyet kuralları harici işveren İŞÇİ ÇIKARAMAZ.. ancak işçi istifa edebilir..!!

03.04.2020                  Necati  BAĞIŞ

19
Mar

Ben Ne Zaman Emekli Olacam,,?

Soru..ssk girişim  26 temmuz 2001 tarihi olup,bugüne kadar 5700 gün prim ödemem var..01.10.1976 doğumluyum..ben ne zaman emekli olacam..?

—-    Siz emekli olmak için 60 YAŞ VE 7000 gün PRİM ödeme şartına tabisiniz..yani 1300 gün daha prim ödeyerek  prim gün sayınızı 7000 güne  tamamlamanız kaydıyla 60 yaşını dolduracağınız  tarihte emekli olabilirsiniz.. veya 4500 günden gazla priminiz olduğundan  bundan sonra prim  ödemeseniz bile  yine aynı  tarihte yani 60 yaşınızı dolduracağınız  tarihte emekli  olmanız da mümkündür..!  / 25 yıllık sigortalılık  süresi 4500 gün prim ödeme ve 60 yaş.şartlarını sağladığınız  tarihte../..!!

19.03.2020                 Necati  BAĞIŞ

19
Mar

Emekli Olmak İçin Daha Ne Kadar Prim Ödemem Lazım.?

Soru:..Sigorta başlangıcım 2000 yılı Ağustos ayı olup,1977 doğumluyum..bugüne kadarda toplam 6150 gün prim ödemişliğim var.emekli olmak için daha ne kadar prim ödemem lazım..hangi tarihte emekli olabilirim..?

—– Sizin emekli olmanız için  7000 GÜN prim ödeme ve 60 YAŞ şartına tabisiniz..yani 850 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 7000 güne çıkarmanız kaydıyla 60 yaşınızı  dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz..!eğer askerliğinizi 2000 yılından önce yapmış iseniz  bu sizi 58 yaşına kadar da indirebilir..askerliğinizin tarihi önemli..!!

19.03.2020                        Necati  BAĞIŞ

19
Mar

Babamdan da Aylık Alabilirmiyim..?

Soru:  Ben 2008/Mart ayında ssk dan emekli olmuş hiç evlenmemiş bir kız çocuğuyum..1992/Ağustos ayında da babam babam vefat etmişti.oda ssk emeklisi idi.babamdan yetim aylığı da alabilirmiyim…?

—-Bunu daha  öncede çok defalar yazdım..ssk dan emekli olan kız çocuğu yine  ssk emeklisi  olan  anne veya babasından dolayı maalesef  YETİM aylığı alamaz..!!

19.03.2020        Necati  BAĞIŞ

19
Mar

Vergi İndirimi Almalısınız..!

Soru:… Sigorta başlangıcım mart 2003 tarihi olupbugüne kadar toplam 3800 gün prim ödemem  var..8 Nisan 1978 doğumlu olup,%44 de engelli durumdayım..ne zaman emekli olurum..?

—– Bu  engelli  durumunuzu  bağlı olduğunuz ildeki defterdarlıktan alacağınız indirim hakkı ile 6 Ağustos 2003 tarihi itibariyle  3 yıldan az süredir sigortalı olan üçüncü derecedeki  engelli olarak … emekli olmak için 19 YIL sigortalılık süresi..4340 GÜN..prim şartlarına tabi olursunuz..yani 540 gün daha prim ödeyip ödeme gün sayınızı 4340 güne tamamlarsanız 19 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 22 MART 2022 tarihinde emekli olabilirsiniz..!!

19.03.2020                            Necati  BAĞIŞ