Bizden Haberler

14
Ağu

Şeyh Edebali Demiş ki..!!

Dostunu Görmek İstersen Oğul….

Darda  GÖR…!  Zorda  GÖR…!

Kavgada GÖR…! Hele Birde Menfaatine

dokunda orda   GÖR….!!!

14.08.2020                     Necati  BAĞIŞ

 

12
Ağu

SGK.dan Kıdem Tazminatı Yazısı Alma Şartları Nelerdir..?

Bilindiği üzere kıdem tazminatı bir işverene bağlı olarak en az BİR YIL süre ile çalışılması durumunda 1475 sayılı iş kanununa göre verilen bir haktır..! Ancak bu haktan faydalanmak için mevcut kanuna göre en az BİR YIL çalışmanın dışında ayrıca belirtilen şartlarında taşınması gerekmektedir..! — İşveren tarafından iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık nedenleri dışındaki nedenlerle iş sözleşmesinin fesh edilmesi..—-İşçi tarafından sağlık iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık  veya iş yerinde işin durması ve benzeri nedenlerle sözleşmenin  fesh edilmesi..— Kadın sigortalıların evlenerek BİR yıl içinde işten ayrılması..—Askerlik görevi nedeniyle işten ayrılma..— Emeklilik hakkının elde edilmesi..—-İşçinin ölümü..normal şartlarda  kural olarak yukarıda saydığımız haller dışında kendi isteğiyle işten ayrılan bir işçi kıdem tazminatı almaya hak KAZANAMAZ..! Ancak 1475 sayılı iş kanununun 14.cü maddesine göre yaşlılık aylığı almak için öngörülen yaş dışında sigortalılık  süresi ve prim  ödeme gün sayısını tamamlayan sigortalılar kendi istekleri ile işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar..! 08.09.1999 tarihinden önce  sigortalı olanlar 15 YIL.. 3600 GÜN şartını  tamamlayanlar….bu tarihten sonra  işe başlayanlar ise ya 7000 gün    prim ödeme şartını yerine getirecek…yada  25 YIL..sigortalılık süresi..ve 4500 GÜN ..prim ödeme gün sayısına sahiplerse kendi istekleriyle işten ayrılsalar bile  kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar…Bunun için  bağlı oldukları sgk.müdürlüklerinden kıdem tazminatı yazısı almaları gerekmektedir.!!

12.08.2020                    Necati BAĞIŞ                    Kaynak…muhasebe tr.

23
Tem

Günün Sözü…

Hayat ne gideni geri getirir..nede

kaybettiğin zamanı geri çevirir..!

Ya yaşaman gerekenleri zamanında yaşayacaksın..

Yada yaşamadım diye ağlamayacaksın..!!

23.07.2020               Necati  BAĞIŞ

 

23
Tem

Yaşamakta Bayramdır…

Nefes almak BAYRAMDIR mesela..günün birinde soluksuz  kalınca anlar insan..

Görmenin nasıl bir BAYRAM olduğunu karanlık  öğretir ..sevmeninkini yalnızlık..

Sızlamayan her organ hele de burun direği BAYRAMDIR..

BAYRAMDIR elden ayaktan düşmemek..zihinden önce bedeni kaybetmemek..

kurda kuşa yem olmayıp Çok şükür bugüne gördük diyebilmek..

Sevdiklerinle geçen her gün BAYRAMDIR..küsken barışmak..ayrıyken kavuşmak ..suskunken konuşmak BAYRAMDIR..!

Bir kitabı bitirmek ..bir binayı bitirmek..bir okulu bitirmek..kabuslu bir rüyayı..kodeste ağır cezayı bitirmek BAYRAMDIR..! En acıktığın anda dumanı tüten bir somunun köşesini bölmek..korktuğunda güvendiğine sarılabilmek ..dara düştüğünde dost kapısını çalabilmek BAYRAMDIR..! Bir sürpriz paketinden çıkan hediye… tatlı bir şekerlemede üstüne serilen battaniye..saçlarını müşfik bir sevgiyle okşayan anne BAYRAMDIR..! Zorluklara tek başına gögüs gerebilmek..gerektiğinde haksızlığın üstüne yalın kılıç yürüyebilmek BAYRAMDIR..! Yeni eve asılan basma perdeler..alın teriyle kazanılmış ilk rızkın konduğu çerçeveler ..yüklü  bir borcun son taksiti ödenirken sıkılan eller BAYRAMDIR..! Evde yalnızlığı noktalayan insan nefesi..akşam kapıda karşılayan yavuklu busesi..sevdalı bir elin tende gezmesi..nice adağın ardından çınlayan  çocuk sesi bayramdır..!Sonrasında gelen ilk diş BAYRAMDIR..! ilk söz..ilk adım ..ilk yazı..ilk karne BAYRAMDIR.Güne gülümseyerek  başlamak  ..!iyiki yanımdasın..her şeyi sana borçluyum diyebilmek BAYRAMDIR..! Evlatların mürüvetini görebilmek..eve dolu bir torbayla gidebilmek..konu komşuyla yarenlik edebilmek..akşamları eskimeyen bir keyifle çay  demleyebilmek BAYRAMDIR..! Zamanı donduran eski fotoğraflara nedametsiz bakabilmek ..altı çizilmiş eski kitapları aynı inançla okuyabilmek..yol arkadaşlarının yüzüne utanmadan bakabilmek BAYRAMDIR..! Alnı açık yaşlanmak..ulu bir çınar gibi ayakta ölebilmek BAYRAMDIR..! Bütün bunların kadrini bilirseniz kıymet bilmeyi öğrenirseniz her gününüz BAYRAM OLUR..!! Meraklanmayın öyledir diye size deli demezler..Deselerde böyle delilik bayram artığı günlerdeki nankör akıllılıktan evladır…HER GÜNÜNÜZ BAYRAM OLSUN..!!   ……. Can  YÜCEL……

Necati  BAĞIŞ                             23.07.2020

29
Haz

15 Yıl 3600 Gün ile Tazminat Aldıktan Sonra Tekrar Çalışabilirmiyim…?

Soru : Çalıştığım iş yerinden 15 yıl 3600 günümü doldurup tazminatımı alınca hemen başka bir yerde tekrar işe  başlayabilirmiyim..?yoksa bir süre aramı vermem lazım..

—- 1475 sayılı iş kanunu işçiye emeklilik konusunda YAŞ hariç diğer kriterleri yerine getirmesi halinde kendi isteği ile işten ayrılması imkanı tanınmıştır..! Sigortalılık süresini ve prim  ödeme gün sayısını tamamlayan işçi yaş koşulu sebebiyle emeklilik hakkını kazanmamış  olsada işyerinden bunu gerekçe göstermek suretiyle ayrılabilecek ve kıdem tazminatına hak kazanabilecektir..! Ancak…belirtilen şekilde işten kıdem tazminatı alarak ayrılıp kısa bir zaman sonra başka bir işyerinde çalışmaya başlamak RİSK taşımaktadır..! Çünkü eski işveren  dava açıp  TAZMİNAT isteyebilir..!! İş yargıya taşınırsa yargıtay…başka bir işe  girmek içinmi yoksa gerçekten emeklilik yaşını beklemek içinmi  KIDEM  tazminatı istendiğine dikkat edecektir..Bu nedenle çok dikkatli olmak gerekir..Yine belirtilen şekilde  tazminat alarak işten ayrıldıktan sonra  çalışmanın yasan olarak bir sakıncası yoktur..! Ama  SGK.dan alınanbelgenin bir örneği yine sgk dosyasındada mevcut olacağından ikinci bir kez aynı şekilde tazminat yazısı alamazsınız..Fakat ekonomik şartlarnedeniyle tekrar çalışmaya başlamanızda ve normal prim gününüzü tamamlamanızda sakınca yoktur..!

29.06.2020                        Necati  BAĞIŞ                Kaynak..muhasebe tr.

18
Haz

Çalışırken Ara Dinlenme Süreleri Ne Kadardır..?

Ara dinlenme..işte yemek yeme..çay içme..dinlenme gibi ihtiyaçların giderilmesi  için verilen süredir..günde ONBİR  Saate kadar çalışmalar için ara dinlenme EN AZ Bir saat …ONBİR saati aşan çalışmalarda ise EN AZ Bir buçuk Saat  olarak verilmesi gerekir..! İş kanunu ile belirlenmiş ARA DİNLENME  çalışma süresine göre  değişir..Günlük çalışma süresi DÖRT saat  veya daha az olan işçilere 15 dakika..DÖRT saat..7,5 saat olan işçilere 30 dakika…7.5 saatten fazla işçilere ise 60 dakika yani bir saat  ara dinlenmesi verilir…Burada amaç bu sürede yemek yeme çay içme dinlenme gibi ihtiyaçların giderilmesidir..!!Bu ara dinlenmeler çalışma süresinden sayılmaz..! dolaysı ile  işçi ücret almaz ..!!

18.06.2020             Necati  BAĞIŞ

 

12
May

İşçi İstemese de İşveren Ücretsiz İzne Gönderebilir mi..?

Soru:.. Çalıştığımız yerde işveren bizleri  rızamız olmadan bu  korona  19 hastalığından dolayı ücretsiz izine çıkarttı..İhtiyacımızdan dolayı çalışmak zorundayız..acaba iş sözleşmemizi fesh edersek kıdem tazminatımızı alabilir miyiz..?

—   Koronavirüs  salgını  nedeniyle istihdamı korumak için 17 nisan 2020 tarihi itibariyle 7244 sayılı yasa gereği bu tarihten itibaren ÜÇ AY süre ile  işçi çıkartmalar YASAKLANDI..! bu üç süresinde işverenlere  çalışanlarının bir kısmını veya tamamını    ücretsiz izne  gönderme hakkı verildi bu nedenle işverenin eskisi gibi işçisinin RIZASINI alması gerekmiyor..Yani işçi istemesede işveren ÜCRETSİZ izne gönderebilir..!

12.05.2020                    Necati  BAĞIŞ

4
May

Sokağa Çıkma Yasağı Nedeniyle işe gelemiyenin iş akdi fes edilebilir mi..?

Soru:..Firmamızda 65 yaş üstü  çalışanımız var..şu an bunlara sokağa çıkma yasağı olduğu için işe gelemiyor bu kişinin  iş akdini geçerli nedenle fes edebilir miyiz..?

—   İş kanununun 24/3.maddesi.. işçiyi bir haftadan fazla süre ile çalışmaktan alıkoyan zorlayıcı bir sebebin ortaya çıkması durumunda haklı fesih nedeni olarak öngörülmüş ve işverene bu durumda olan işçinin iş  akdini fes etme hakkı vermiştir..sokağa çıkma yasağı nedeniyle işe gelemeyen  işçilerinizi 17 NİSAN 2020  tarihine kadar çıkartabilirdiniz..! Ancak bu tarihte yürürlüğe giren 7244 sayılı yasa ile ÜÇ AY işten çıkarmalar YASAKLANMIŞTIR..! Bunun için işçinizi  sokağa çıkma  yasağı nedeniyle bu üç içerisinde işten ÇIKARTAMAZSINIZ..! Ancak bu yasa işverene yine bu üç ay için ÜCRETSİZ izine gönderme hakkı tanıyor..!Yasak nedeniyle işe gelemeyen işçinizi ÜCRETSİZ izne gönderebilirsiniz..!!

04.05.2020                       Necati  BAĞIŞ

28
Nis

İşveren Tarafından Ücretsiz izne ayrılan kişi tazminat alabilir mi..?

Soru:..  İşveren şu virüs salgını nedeniyle beni isteğim dışında Nisan ayından itibaren ücretsiz izine  çıkarttı.Ben bu  nedenden dolayı iş akdimi fes edip tazminatlarımı alabilir miyim..?

——–  Bu hastalıktan dolayı 17 nisan 2020 tarihinde çıkartılan 7244 sayılı kanunun 9.cu maddesiyle iş kanununa eklenen geçici  10.cu madde hükmüyle 17 nisandan itibaren ÜÇ ay süre ile işverene  işten çıkartma YASAĞI  getirildi..! ancak bu üç aylık süre için işverene çalışanlarını tamamen veya kısmen ücretsiz İZNE  gönderme  hakkı verildi..! Ancak ücretsiz izne ayırmanın işçiye iş akdini haklı nedenle fesih hakkı   VERMEDİĞİ  de hüküm  altına alındı..!! Ücretsiz izne gönderilmeniz nedeniyle iş akdinizi fes ederek kıdem ve ihbar tazminatı TALEP EDEMEZSİNİZ..! Ancak ücretsiz izin süresince işsizlik sigortası fonundan aylık 1.177 TL. nakit ücret desteği alma hakkınız var…bunun içinde ilgili iş kura müracaat etmeniz gerekmektedir..!!

28.04.2020                 Necati  BAĞIŞ

20
Nis

Engelli Çocuğu Olan Kadın Erken Emekli Olur mu..?

Soru:.. Ocak 1978 doğumlu bir bayanım..ssk girişim nisan 2017 tarihidir..bugüne kadar sadece 35 gün prim  ödemem bulunuyor..Aralık 2019 da engelli çocuğum için rapor aldım bunun bana faydası olurmu..ne kadar prim ödeyerek ne zamanda emekli olabilirim..?

—  Siz öncelikle emekli olmak için normal şartlarda 7000 GÜN prim ve 58 YAŞ şartlarına tabisiniz..! engelli çocuğunuz başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede   AĞIR ENGELLİ  ise prim ödeme gün sayınızın   1/4 ‘ü prim gün sayınıza eklenecek..ayrıca emeklilik yaşınızdan da düşülecek.. buna göre 5565 gün daha prim ödeyerek priminizi 5600 güne tamamlamanız halinde  bu primini 1/4 ü olan 1400 gün priminize ekleneceğinden priminizi 7000 güne tamamlamış olursunuz..1400 gününde 58 yaştan indirilmesi sonucu  emekli olacağınız yaş da 54 yaş bir ay 10 güne düşeceğinden priminizi 5600 güne tamamlayacağınız tarihte bu yaşı da dolduracağınız dan emekli olabilirsiniz.. biraz karışık oldum ama umarım tam olarak anlayabileceğiniz gibi yazabilmişimdir..!!

20.04.2020                         Necati  BAĞIŞ